Organizované jednodňové výlety

Našim, zväčša rakúskym, hosťom organizujeme podľa ich želaní jednodňové výlety našim autobusom do zaujímavých slovenských destinácií. Môžte sa k nim pridať alebo ak máte vlastné auto, nápady na individuálne výlety nájdete na stránke kam v okolí.

Topoľčianky

Najprv navštívime Národný žrebčín, ktorý patrí k najdôležitejším a najvýznamnejším chovom Európy a ktorého cieľom je zachovať čistý genofond koní.
Našim hosťom ponúkame prehliadku zámku, ktorý je pre svoju historickú hodnotu ako aj kvôli prekrásnemu parku, ktorý ho obklopuje vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. Zaujímavý je pre nich z toho dôvodu, že v roku 1890 kúpil zámok Karl Ludwig von Habsburg.
Na zámku máme aj slávnostný obed, a potom ďalej pokračujeme k zubrej obore, ktorá je vzdialená len 15 km a je jediná svojho druhu na Slovensku.

Staré hory, Krahule a Kremnica

Keďže našu klientelu tvoria seniori, tak im ponúkame aj možnosť navštívenia pútnických miest. A jedným z nich sú aj Staré Hory. Srdcom S. Hôr je krásny kostol zasvätený tajomstvu Navštívenia Panny Márie, v ktorom nám pán duchovný otec objasní históriu Starých hôr. Potom sa ideme prejsť k Studničke Panny Márie a k jej oltáru. Zaujímavá je pre hostí história vzniku prameňa. Ďalej pokračujeme na Krahule – geografický stred Európy. Aj tam navštívime kostolík. Naša trasa končí v Kremnici návštevou kremnickej mincovne, ktorá je najstaršou na svete. Potom máme ešte prehliadku starého mesta s odborným výkladom.

Bojnice

Bojnický zámok patrí k jedným z najkrajších, s bohatou minulosťou, je to Národná kultúrna pamiatka. Preto ho máme tiež v našej ponuke. Po prehliadke zámku máme obed, a po obede hostia majú možnosť navštíviť ešte zoologickú záhradu. Z tejto zoologickej záhrady máme nášho poníka Ferka.

Čierny Balog

Čierny Balog je pôvodom drevorubačská a uhliarska obec. Sú tam viaceré domy s hodnotnou ľudovou architektúrou. Našim hosťom ponúkame prevezenie sa čiernohorskou úzkokoľajovou lesnou železnicou. Železnica je zapísaná do Štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok SR. Kedysi slúžila na zvoz a prepravu dreva, teraz na turistické účely. Pre hostí organizujeme aj zbojnícky prepad vlaku spojený s folklórnym vystúpením. Obed máme v Brezne a cez Poľanu sa vraciame domov.

Hrušov

Hrušov je známa obec s netradičným festivalom ľudovej kultúry. Pri príchode do Hrušova nás víta detská folklórna skupina s tancom a spevom. Hrušovské ženy ponúkajú hostí s hruškovicou a domácou špecialitou, tzv. pufance (obdoba zemiakových lokší). Po privítaní navštívime najprv kostol, potom ideme do technické múzea s prehliadkou výstavy starej roľníckej techniky. Múzeum tohto druhu je jedným z najväčších v strednej Európe. Následne v obecnom hostinci máme obed tiež s miestnymi špecialitami (zemiakový paprikáš). Po obede máme obhliadku ľudového domu z 19. st. s dobovým zariadením, ktorý je zaradený v zozname kultúrnych pamiatok. Hostia majú možnosť vidieť ukážku pečenia domácej špeciality a následne ju aj ochutnať. Návštevu obce Hrušov končíme v areáli
tufopieskovcových pivníc (300 až 400 ročné) a tiež obhliadkou jednej z najstarších pivníc. Hostia majú možnosť ochutnať pohárik domáceho samorodého
vína. Posedenie spríjemňuje vystúpenie ženskej folklórnej skupiny s harmonikovým doprovodom formou ľudovej zábavy. Hostia majú možnosť zakúpenia suvenírov – krojované hrušovské bábiky, degustačné fľaštičky, pohľadnice, hačkované obrúsky.

Špania Dolina

Špania Dolina má nesmierne bohatú a vzácnu históriu, ktorá je spojená s baníctvom, s ťažbou medi. Banícka ľudová architektúra predstavuje mnohé objekty, ktoré majú cez 500 až 600 rokov, sú zrubové i kamenné. S hosťami najprv navštívime tunajší kostol, ku ktorému vedú kryté drevené schody. Následne banícky orloj s výkladom. Banícke tradície sú dominantné v Španej Doline. Ovplyvnili všetky tradičné zvyky, slávnosti a zábavy. Obed máme v penzióne Klopačka, v ktorom je Múzeum baníctva a čipkárstva. Posedenie nám spríjemňuje harmonikár v kroji. Múzeum navštívime po obede s možnosťou predvádzania umenia paličkovania čipkárok zo Španej Doliny. Hostia majú možnosť zakúpenia suvenírov.

Páči sa Vám táto stránka? Zdieľajte ju!